// Ertar Kimya - Welcome

RAPCOOL 050 FS

  • Home
  • Product Groups
  • RAPCOOL 050 FS
RAPCOOL 050 FS

RAPCOOL 050 FS


  • Product group: Fungisit
  • Active Substance: 30 g/l Tebuconazole + 20 g/l Metalaxyl-m
  • Packaging:
  • Chemical Group:
  • Formulation Form: FS

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

Bitki Adı

Zararlı Organizma Adı

Uygulama Dozu

Buğday

Sürme (Tilletia foetida, Tilletia caries)

100 ml / 100 kg tohum

Rastık (Ustilago tritici)

100 ml / 100 kg tohum

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

Tohum uygulama işlemi döner uygulama bidonu veya tohuma püskürtme prensibi ile çalışan tohum uygulama makinası ile yapılabilir. Uygun ekipman bulunmaması durumunda, tohumlar düz bir zemine yayılarak homojen bir kaplama sağlanacak şekilde uygulama yapılır. İlaçlanmış tohum daha önceden yapılmış mibzer ayarını değiştirebileceğinden ekimden önce ilaçlı tohum ile mibzer ayarının tekrar yapılması tavsiye edilir. Kullandıktan sonra uygulama aletinin iyice temizlenmesi gerekir.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

Uygulama varili (Kaskat) ile uygulama yapılacak ise; 100 kg tohum için önerilen 100 ml ürün bir kap içerisinde yeteri kadar su ile iyi bir şekilde karıştırıldıktan sonra yavaş yavaş birkaç defada uygulama variline ilave edilir, her defasında uygulama varili çevrilerek tohumların homojen olarak iyi bir şekilde kaplanması sağlanır.

 

Uygulama tertibatı olan selektörlerde ise; Tohum ilaçlama işlemi havadar bir yerde yapılmalıdır. RAPCOOL 050 FS sıvı sisleme odasında memeler veya döner diskler vasıtasıyla tohuma püskürtme şeklinde, “Continuous Flow Treater “ adıyla bilinen, kesintisiz çalışan herhangi bir tohum ilaçlama aleti ile uygulanabilir. Ön deneme yapılarak tohumun ideal bir şekilde kaplanmasını sağlayacak su miktarı bulunur. İdeal su miktarı tohumu iyice kaplayan ancak akmayan su miktarı her 100 kg tohum için 1.5 litredir. Bu husus sağlandıktan sonra gerekli miktar su ile iyice karıştırılır ve uygulama tertibatı deposuna konularak uygulama yapılır. Çimlenme kapasitesi düşük, soyulmuş veya çatlamış, ekime uygun olmayan tohumluk kullanmayınız. Tohum uygulama ekipmanları çok soğuk (0°C altı) sıcaklıklarda problem oluşturabilir. RAPCOOL 050 FS 0°C üzerindeki sıcaklıklarda uygulanmalıdır.

 

Kullanmadan önce ürünü iyice çalkalayınız. Uygulamadan önce paketlenecek ilaçlı tohumun kurumuş olduğundan emin olunmalıdır.

DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ

RAPCOOL 050 FS isimli bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup G1 ve A1 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmalarına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlanan uygulamaları direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için RAPCOOL 050 FS’in aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise farklı etki mekanizmasına sahip (Grup G1 ve A1 harici ) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

Diğer bitki koruma ürünleriyle karıştırılarak kullanılması tavsiye edilmez. Bir karışıma gerek duyulursa ön karışım testi yapılmalıdır