// Ertar Kimya - Welcome

MESONE 240 EW

  • Home
  • Product Groups
  • MESONE 240 EW
MESONE 240 EW

MESONE 240 EW


  • Product group: İnsektisit
  • Active Substance: 240 g/l Tau-fluvalinate
  • Packaging:
  • Chemical Group: 3A
  • Formulation Form: EW

    KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

Bitki Adı

Zararlı Organizma Adı

Uygulama Dozu

Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre

Antepfıstığı

Antepfıstığı psillidi

(Agonoscena pistaciae)

20 ml/ 100 L su

Nimf ve Ergin

14 gün

Domates

(Tarla)

Şeftali yaprakbiti

(Myzus persicae)

20 ml/da

Nimf ve Ergin

3 gün

Elma

Elma içkurdu

(Cydia pomonella)

30 ml/ 100 L su

Larva

14 gün

Elma yeşil yaprakbiti

(Aphis pomi)

10 ml/ 100 L su

Nimf ve Ergin

Kiraz

Elma yaprakbüken

(Archips rosonus)

30 ml/ 100 L su

Ergin

14 gün

Kiraz sineği

(Rhagoletis cerasi)

Pamuk

Yaprakpireleri

(Asymmetrasca decedens)

(Empoasca decipiens)

20 ml/da

Nimf ve Ergin

14 gün

Şeftali

Şeftali yaprakbiti

(Myzus persicae)

10 ml/ 100 L su

Nimf ve Ergin

14 gün

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken ilaçlı su depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan bitki koruma ürünü aynı gün içinde kullanınız.

 

KALİBRASYON

Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

 

UYGULAMA ALETLERİNİN TEMİZLİĞİ

Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra uygulama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurulduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarını yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

Antepfıstığı psillidine karşı haftalık olarak 100 bileşik yaprakta yapılan sayımlar sonucu yaprak başına 20-30 nimf görüldüğünde, yumurtaların büyük çoğunluğu açıldığında ve ilk ergin parazitoit çıkışı ve yaprak yüzeyinde yapışkan tabaka (fumajin) olmadan önce uygulama yapılmalıdır.

Domates (Sera-Tarla) şeftali yaprakbitine karşı araziye köşegenler doğrultusunda girilerek 3-5 adımda bir, bitkilerin taze yaprak ve sürgünlerinden tesadüfi olarak birer yaprak koparılır. Baklagillerde 25-50; patlıcan, kabakgiller ve lahana gibi büyük yapraklı bitkilerde 20-40 adet yaprakta lupla yapılan sayımlar sonucunda; bir yaprağa düşen zararlı sayısı 10-20 adet ise mücadeleye başlamak gerekir. Bununla birlikte parazitoit ve predatörler gözlenerek, ilaçlamalara karar vermeden önce faydalıların etkinliği dikkate alınmalıdır. Yaprakbiti popülâsyonu hava şartları ile çok ilgilidir. Kuraklık ve sıcaklık arttığında popülasyon aniden düşer. Bu husus ilaçlamalarda dikkate alınmalıdır.

Elma içkurduna karşı yapılacak ilaçlamalar tahmin ve erken uyarı sistemine göre yönlendirilmelidir. Elma içkurdu mücadelesinde hedef her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları ilaçları bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden önce öldürmektedir.

Elma yeşil yaprakbitine karşı vejetasyon süresince 15 bulaşık sürgün görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Kiraz ağaçlarında elma yaprakbükenine karşı kış mevsiminde yapılan kontrollerde ağaç başına 7 adet yumurta paketi saptanan bahçelerde erken ilkbaharda ise yaprak ve henüz açmamış çiçek buketlerinde larva ile bulaşma oranı %5’i geçince uygulama yapılır.

Kiraz ağaçlarında kiraz sineğine karşı bahçede meyve tutan kiraz ağaçlarının tamamı ilaçlanır. Kaplama ilaçlamada tüm ağacın ve meyvelerin, büyük ağaçlarının özellikle tepe dallarının ilaçlanmasına dikkat edilmelidir.

Şeftali ağaçlarında şeftali yaprakbitine karşı çiçek tomurcuklarının belirlenmesinden, popülasyonun ¾’ü kanatlı forma dönüşünceye kadar 50 ağaçta 7 bulaşık dala rastlanıldığında uygulama yapılmalıdır.

Pamukta yaprakpirelerine karşı 10 bitkiden 3’er yaprakta (üst, orta ve alt) yapılan sayımlarda yaprak başına en az 10 adet yaprak piresinin ergin ve nimfi görüldüğünde uygulama yapılır. Uygulama bir kez yapılmalıdır.

 

DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ

MESONE 240 EW adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 3A olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bir bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için MESONE 240 EW’nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 3A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

Diğer bitki koruma ürünleri ile karıştırılması tavsiye edilmez. Eğer bir karışıma gerek duyuluyorsa ön karışım testi yapılması önerilir.