// Ertar Kimya - Welcome

HOMEROS 5 EC

 • Home
 • Product Groups
 • HOMEROS 5 EC
HOMEROS 5 EC

HOMEROS 5 EC


 • Product group: İnsektisit
 • Active Substance: 50 g / l Esfenvalerate
 • Packaging:
 • Chemical Group: 3A
 • Formulation Form: EC

KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR

Bitki Adı

Zararlı Organizma Adı

Uygulama Dozu

Son Uygulama İle Hasat Arasındaki Süre

Pamuk

Pamuk yaprakpiresi

(Empoasca decipiens)

30 ml/da

(Nimf, Ergin)

 

7 gün

Şekerpancarı

Pancar pireleri

(Chaetocnema spp.,

Cleonus spp., Lixus spp.)

30 ml/da

(Larva, Ergin)

7 gün

 Yaprak kurtları

(Spodoptera spp.)

30 ml/da

(Larva)

7 gün

Kalkan böcekleri

 (Cassida spp.)

30 ml/da

(Larva, Ergin)

7 gün

Yaprak böceği

 (Piesma maculata)

30 ml/da

(Larva, Ergin)

7 gün

Antepfıstığı

Antepfıstığı psillidi

(Agonoscena pistaciae)

40 ml/100 l su

21 gün

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLAMASI

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan bitki koruma ürünü aynı gün içinde kullanınız.

 

KALİBRASYON

Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde rüzgârsız veya az rüzgârlı hava koşullarında yapılmalıdır.

 

 

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ

Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra uygulama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurulduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçaların yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

Pamukta yaprakpirelerine karşı, rastgele seçilen bitkilerin ana gövdesine ait alt, orta ve üst kısmından alınan 1'er adet olmak üzere toplam 25 yaprağın tamamındaki yaprakpireleri sayılır. Bu şekilde tüm alandan toplam 100 yaprakta yaprak başına ortalama zararlı sayısı bulunur. Yaprak başına ortalama 10 adet yaprakpiresi saptandığında uygulama yapılmalıdır.

Şekerpancarı pancar pirelerine karşı, uzun süre devam eden sıcak ve kurak şartlarda, zararlı popülasyonunun yüksek olması halinde, yapraklarda asimilasyon alanının %20’si zarar görmüşse zaman kaybetmeden yeşil aksam ilaçlamasına başlanmalıdır. Uygulama, rüzgarın olmadığı, günün serin saatlerinde bitkiyi kaplayacak şekilde yapılmalıdır.

Şekerpancarı yaprak kurtlarına karşı, nisan ayı sonundan itibaren tarla kontrolleri titizlikle yapılmalıdır. Popülasyon yoğunluğunun ekonomik zarar eşiğine ulaşması halinde (100 bitkide 10 adet larva veya yeni açılmış 2 yumurta paketi bulunursa) mücadeleye başlanmalıdır. İlaçlama, günün serin ve sakin saatlerinde bitkiyi kaplayacak şekilde yapılmalıdır.

Şekerpancarı kalkan böceklerine karşı, tarlanın köşegenleri doğrultusunda hareket ederek zararlı yoğunluğu tespit edilir ve m2’de 20 ergin görüldüğünde ilaçlı mücadeleye başlanır. İlaçlamalar sabah erken veya akşamüzeri, rüzgarsız bir havada, bitkinin her tarafı ilaçla kaplanacak şekilde uygulanmalıdır.

Antepfıstığı psillidine karşı, haftalık olarak 100 bileşik yaprakta yapılan sayımlar sonucu yaprak başına 20-30 nimf görüldüğünde, yumurtaların büyük çoğunluğu açıldığında ve ilk ergin parazitoit çıkışı ve yaprak yüzeyinde yapışkan tabaka (fumajin) olmadan önce uygulama yapılmalıdır. Uygulama zamanına özen gösterilmelidir.

 

 

DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ

HOMEROS 5 EC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 3 A olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için HOMEROS 5 EC’ nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 3 A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

Büyük miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

KULLANIRKEN VE DEPOLARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Arılara zehirlidir. Çiçeklenme zamanı kullanmayınız.
 • Balıklara zehirlidir. Sulara bulaştırmayınız.
 • Rüzgârlı havalarda ilaçlama yapmayınız.
 • Ürünü kendi ambalajında kapalı olarak serin ve kuru yerde saklayınız.
 • Dondan koruyunuz.
 • Fazla sıcak olmayan, serin ve kuru depolarda muhafaza edilmelidir.

 

DEPOLAMA DURUMU

Normal (serin ve kuru) şartlar altında orijinal ambalajında açılmadan depolandığında 2 yıl süre ile ürünün fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinde hoşgörü (tolerans) sınırları dışında bir değişiklik olmaz.